Institute
Team

Directory of the Institute of Production Engineering and Machine Tools


Executive Director

Prof. Dr.-Ing. Berend Denkena
Building
Room
 Berend Denkena  Berend Denkena

Counselling

Prof. em. Dr.-Ing. Dr.- Ing. Eh mult. Dr. hc Hans Kurt Tönshoff
Building
Room
 Hans Kurt Tönshoff  Hans Kurt Tönshoff

Representatives

Mag. Jur. Melisa Allagui
Building
Room
 Melisa Allagui  Melisa Allagui

Administration Office of the Institute

Administrative/Technical Staff

Franziska Drefs
Building
Room
 Franziska Drefs  Franziska Drefs

Research Area Manufacturing Processes

Management

Dr.-Ing. Benjamin Bergmann
Building
Room
 Benjamin Bergmann  Benjamin Bergmann

Research Group Cutting Processes

Management

M. Sc. Lars Ellersiek
 Lars Ellersiek  Lars Ellersiek

Research Staff

M.Sc. Florian Grzeschik
 Florian Grzeschik  Florian Grzeschik
M. Sc. Arnd Christian Heckemeyer
 Arnd Christian Heckemeyer  Arnd Christian Heckemeyer
M. Sc. Markus Hein
 Markus Hein  Markus Hein
M. Sc. Malte Kraeft
 Malte Kraeft  Malte Kraeft
M. Sc. Jonas Matthies
 Jonas Matthies  Jonas Matthies
M. Sc. Marita Murrenhoff
 Marita Murrenhoff  Marita Murrenhoff
M. Sc. Florian Schaper
 Florian Schaper  Florian Schaper
M. Sc. Jan Schenzel
 Jan Schenzel  Jan Schenzel
M. Sc. Sebastian Worpenberg
 Sebastian Worpenberg  Sebastian Worpenberg

Research Group Grinding Technology

Management

M. Sc. Christian Heller
 Christian Heller  Christian Heller

Research Staff

M. Sc. Anna-Lena Boskovic
 Anna-Lena Boskovic  Anna-Lena Boskovic
M. Sc. Niklas Gärtner
 Niklas Gärtner  Niklas Gärtner
M. Eng. Thomas Geschwind
 Thomas Geschwind  Thomas Geschwind
M. Sc. Nils Hansen
 Nils Hansen  Nils Hansen
M. Sc. Roman Lang
 Roman Lang  Roman Lang
M. Sc. Daniel Raffalt
 Daniel Raffalt  Daniel Raffalt
M. Sc. Michael Wilckens
 Michael Wilckens  Michael Wilckens
M. Sc. Philipp Wolters
 Philipp Wolters  Philipp Wolters

Research Group Tailored Surfaces

Management

M. Sc. Steffen Heikebrügge
 Steffen Heikebrügge  Steffen Heikebrügge

Research Staff

M. Sc. Michael Keitel
 Michael Keitel  Michael Keitel
M. Sc. Beate Legutko
 Beate Legutko  Beate Legutko
M. Sc. Henke Nordmeyer
 Henke Nordmeyer  Henke Nordmeyer
Dr.-Ing. Vannila Prasanthan
 Vannila Prasanthan  Vannila Prasanthan
M. Sc. Nils Vogel
 Nils Vogel  Nils Vogel
M. Eng. Christian Wege
 Christian Wege  Christian Wege

Analytics Team

Management

apl. Prof. Dr. rer. nat. habil. Bernd Breidenstein
 Bernd Breidenstein  Bernd Breidenstein

Administrative/Technical Staff

Dipl.-Ing. Lorenz Gerdes
 Lorenz Gerdes  Lorenz Gerdes
Benjamin Lengacker
 Benjamin Lengacker  Benjamin Lengacker
Bettina Schipke
 Bettina Schipke  Bettina Schipke
Henrik Zingler
 Henrik Zingler  Henrik Zingler

Research Area Machine Tools and Controls

Management

Dipl.-Ing. Heinrich Klemme
Building
Room
 Heinrich Klemme  Heinrich Klemme

Research Group Process Monitoring and Control

Management

M. Sc. Svenja Reimer
 Svenja Reimer  Svenja Reimer

Research Staff

M. Sc. Aleks Arzer
 Aleks Arzer  Aleks Arzer
M. Sc. Jonas Malte Becker
 Jonas Malte Becker  Jonas Malte Becker
M. Sc. Heiko Blech
 Heiko Blech  Heiko Blech
M. Sc. Miriam Handrup
 Miriam Handrup  Miriam Handrup
Dipl.-Ing. Per Schreiber
 Per Schreiber  Per Schreiber
M. Sc. Tobias Stiehl
 Tobias Stiehl  Tobias Stiehl
M. Sc. Dennis Stoppel
 Dennis Stoppel  Dennis Stoppel

Research Group Machine Components

Management

M. Sc. Henning Buhl
 Henning Buhl  Henning Buhl

Research Staff

M. Sc. Frederic Böhse
 Frederic Böhse  Frederic Böhse
M. Sc. Dennis Kowalke
 Dennis Kowalke  Dennis Kowalke
M. Sc. Jannes Vornkahl
 Jannes Vornkahl  Jannes Vornkahl
M. Sc. Moritz Wickmann
 Moritz Wickmann  Moritz Wickmann
M. Sc. Eike Wnendt
 Eike Wnendt  Eike Wnendt

Research Group Machine Technologies

Management

M. Eng. Sebastian Kaiser
 Sebastian Kaiser  Sebastian Kaiser

Research Staff

M. Sc. Jan Berlin
 Jan Berlin  Jan Berlin
M. Sc. Markus Claßen
 Markus Claßen  Markus Claßen
M. Sc. Jan Geggier
 Jan Geggier  Jan Geggier
M. Eng. Tom Niklas Klages
 Tom Niklas Klages  Tom Niklas Klages

Research Area Production Systems

Management

M. Sc. Marcel Wichmann
Building
Room
 Marcel Wichmann  Marcel Wichmann

Research Group Production Planning and Control

Management

M. Sc. Simon Settnik
 Simon Settnik  Simon Settnik

Research Staff

M. Sc. Simon Kettelmann
 Simon Kettelmann  Simon Kettelmann
M. Eng. Marcus Klaus Nein
 Marcus Klaus Nein  Marcus Klaus Nein

Research Group Function-oriented Process Planning

Management

M. Sc. Leon Reuter
 Leon Reuter  Leon Reuter

Research Staff

M. Sc. Max-Enno Eggers
 Max-Enno Eggers  Max-Enno Eggers
M. Sc. Philipp Pillkahn
 Philipp Pillkahn  Philipp Pillkahn
M. Sc. Fabian Schlenker
 Fabian Schlenker  Fabian Schlenker
M. Eng. Lukas Stürenburg
 Lukas Stürenburg  Lukas Stürenburg
M. Sc. Hendrik Voelker
 Hendrik Voelker  Hendrik Voelker
M. Sc. Michael Wulf
 Michael Wulf  Michael Wulf

Research Group NC-Simulation and -Optimization

Management

M. Sc. Sven Friebe
 Sven Friebe  Sven Friebe

Research Staff

M. Eng. Klaas Heide
 Klaas Heide  Klaas Heide
M. Eng. Julia Huuk
 Julia Huuk  Julia Huuk
M. Sc. Talash Malek
 Talash Malek  Talash Malek
M. Sc. René Räker
 René Räker  René Räker
M. Sc. Frederik Wiesener
 Frederik Wiesener  Frederik Wiesener
Dipl.-Ing. (FH) Martin Winkler
 Martin Winkler  Martin Winkler
M. Sc. Felix Zender
 Felix Zender  Felix Zender

Cax Development

Management

Dr.-Ing. Volker Böß
 Volker Böß  Volker Böß

Trainees

Non-public person

CFK North/Stade

Management

Dr.-Ing. Carsten Schmidt
 Carsten Schmidt  Carsten Schmidt

Assistant to the Management

Christin Rathjens
 Christin Rathjens  Christin Rathjens

Research Staff

M. Sc. Marco Bogenschütz
M. Sc. David Garthe
 David Garthe  David Garthe
M. Sc. Maximilian Kaczemirzk
 Maximilian Kaczemirzk  Maximilian Kaczemirzk
M. Sc. Christopher Schmitt
 Christopher Schmitt  Christopher Schmitt
M. Sc. Tim Tiemann
 Tim Tiemann  Tim Tiemann
M. Sc. Marc Timmermann
 Marc Timmermann  Marc Timmermann
M. Sc. Jannik Weykenat
 Jannik Weykenat  Jannik Weykenat

Mittelstand 4.0 Competence Centre Hanover

Management

Dr.-Ing. Michael Rehe
Building
Room
 Michael Rehe  Michael Rehe

Deputy Head

Dr. Eike Asche
Building
Room
 Eike Asche  Eike Asche

Research Staff

M. Sc. Christoph Digwa
 Christoph Digwa  Christoph Digwa
M. Sc. Lukas Fischer
 Lukas Fischer  Lukas Fischer
Dr.-Ing. Thomas Lepper
 Thomas Lepper  Thomas Lepper
M. Sc. Frank Offergeld
 Frank Offergeld  Frank Offergeld
M. Sc. Björn-Holger Rahner
 Björn-Holger Rahner  Björn-Holger Rahner

Administrative/Technical Staff

M. A. Jenny Sofie Schöning
 Jenny Sofie Schöning  Jenny Sofie Schöning

Public Relations

Administrative/Technical Staff

B. A. Sofie Bauer
 Sofie Bauer  Sofie Bauer
M. A. Gerold Kuiper
 Gerold Kuiper  Gerold Kuiper

Administration Office

Administrative/Technical Staff

Marie Deutschmann
 Marie Deutschmann  Marie Deutschmann

Administration

Management

Mag. Jur. Melisa Allagui
Building
Room
 Melisa Allagui  Melisa Allagui

Administrative/Technical Staff

Franziska Drefs
Building
Room
 Franziska Drefs  Franziska Drefs
Dipl.-Oec. Mario Kähler
 Mario Kähler  Mario Kähler
Dagmar Schipper
Building
Room
 Dagmar Schipper  Dagmar Schipper
B. A. Frederick Zuber
 Frederick Zuber  Frederick Zuber

Central Services

Administrative/Technical Staff

Non-public person

Machine Tool Laboratory

Management

Administrative/Technical Staff

Andreas Kösterke
 Andreas Kösterke  Andreas Kösterke

Workshop

Management

Marcus Giebel
 Marcus Giebel  Marcus Giebel

Administrative/Technical Staff

Non-public person
Julius Herwig
 Julius Herwig  Julius Herwig
Dominik Hödel
 Dominik Hödel  Dominik Hödel
Non-public person
Non-public person

Trainees

Lennart Klos
 Lennart Klos  Lennart Klos